пʼятницю, 29 червня 2018 р.

Якщо вам не дають субсидію на комуналку, що робити?

 Нагадаємо, що з 1 травня посилені правила для отримання населенням субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
Як повідомлялося на урядовому порталі, ці зміни в програму надання субсидій повинні були стати підготовчим етапом до монетизації пільг. Вже протягом наступного опалювального сезону субсидії обіцяють почати видавати готівкою. І за допомогою нових правил чиновники постаралися мінімізувати кількість тих, хто отримує субсидії, маючи високий, з точки зору соціальних норм, дохід.
Право людини на субсидію будуть переглядати тепер двічі на рік: у травні та жовтні. Після зміни правил багатьом категоріям громадян потрібно було знову йти в орган соціального забезпечення і подавати заяву і декларацію про доходи, щоб підтвердити право на субсидію.
Зокрема, це стосувалося:
  • орендарів житла
  • внутрішньо переміщених осіб
  • сімей, в складі яких за останній рік відбулися зміни
  • сімей, які мають заборгованість по житлово-комунальним послугам за 2 і більше місяців
  • сімей, яким субсидія призначалася не на всіх зареєстрованих, а на фактично проживаючих людей
  • сімей, в яких є непрацюючі люди працездатного віку, які не декларують дохід або у яких він менше мінімальної зарплати.

 За новими правилами відмову в призначенні субсидій отримують претенденти, які:
мають у власності одного з членів сім’ї автомобіль не старше 5 років (крім мопеда і соціального автомобіля)
проживають в квартирі площею понад 120 кв. м або в будинку площею більше 200 кв. м.
 Є зміни і в порядку обчислення доходів.
якщо людина здає нерухомість, суму доходу вона зобов’язана вказувати в декларації. З огляду на ціни на оренду, навряд чи хтось із орендодавців зможе претендувати на субсидію.
якщо людина офіційно не працевлаштована (заробляє фрілансом, працює за кордоном) і не зареєстрована в центрі зайнятості, її доходом автоматично будуть вважатися три прожиткових мінімуми (5286 грн). Що теж істотно скорочує шанси на отримання субсидії.
тепер при нарахуванні субсидій враховуються доходи всіх членів сім’ї, незалежно від місця реєстрації (раніше підсумовувалися доходи тільки тих, хто зареєстрований за адресою претендента на субсидію). Цей пункт викликає, мабуть, найбільшу кількість нарікань, оскільки передбачає, що питання про призначення субсидій в кожному випадку вирішується в індивідуальному порядку.
 Також з 1 травня зменшена соціальна норма на опалення. Газом – з 5 до 4,5 куб. м на 1 кв. м площі, електроопалення – до 30 кВт / год на 1 кв. м площі. Цей захід також може скоротити коло осіб, які мають право на субсидію.
Якщо людина вважає, що їй відмовили в нарахуванні субсидії незаконно, він може оскаржити таке рішення управління соцзахисту в суді.
 Для початку необхідно, щоб особа, яка має право на субсидію, звернулося до органу соцзахисту і зажадало надати копію рішення, на підставі якого їй було відмовлено в призначенні субсидії. Таке рішення приймає безпосередньо орган соціального захисту, і саме це рішення можна оскаржити в судовому порядку. Далі необхідно проаналізувати чи прийнято таке рішення відповідно до чинного законодавства чи ні. Якщо таке рішення прийнято з порушенням норм законодавства, то особа, яка має право на субсидію має право звернутися до суду з адміністративним позовом про визнання такого рішення незаконним і його скасування.
 Окремо хочеться відзначити, що якщо ж орган соцзахисту рішення не видає, то таке рішення може бути витребувано ухвалою суду в рамках розгляду справи за адміністративним позовом.
звернутися до органу соцзахисту із заявою про призначення субсидії”, – роз’яснює Катерина Дрозд, юрист компанії” Юристи@ bezproblem”.
А ось скаржитися на соцзабез до вищестоящих органів юрист вважає, виходячи з практики, не дуже дієвим методом. Позитивного вирішення питання про призначення субсидії такий спосіб не гарантує.
“Поскаржитись до вищестоящих органів, в принципі, можна. Але дієвого механізму вирішення проблеми в цьому немає. Такі скарги – тільки для того, щоб вищестоящий орган звернув увагу нижчестоящого органу на певні позиції в законодавстві і роз’яснив їх. Але для претендента на субсидію дієвим методом є тільки оскарження в судовому порядку і скасування рішення органу соцзахисту”, – говорить Катерина Дрозд.
 Якщо повернути субсидію не вдалося навіть в судовому порядку – можливо, варто підійти до вирішення проблеми з іншого боку.
Багатьох складна ситуація змушує зайнятися пошуком нових або додаткових джерел доходів. Знайти підробіток через інтернет, подумати про інший сфері застосування своїх здібностей і вмінь. Нарешті, просто встати на облік в центрі зайнятості. Допомога по безробіттю допоможе протриматися “на плаву”, поки не підшукаєте підходящу роботу.

 Паралельно з пошуком нових джерел доходів варто переглянути і свої витрати. І, в першу чергу, – по найбільш витратним статтям. Звичайно, на їжі сильно не зекономиш. Але ось скоротити платежі на комунальні послуги для більшості українських будинків – цілком реально, якщо провести заходи щодо підвищення енергоефективності та енергозбереження в будинку, в якому живеш.